MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

Cestovní nevolnost
Fotogalerie
Cestovní nevolnost

Jednou z nepříjemností, která nás a naše děti při cestování často potkává, je kinetóza, neboli cestovní nevolnost. Je to stav vyvolaný podrážděním rovnovážného aparátu středního ucha. Nejznámější druhem cestovní nevolnosti je mořská nemoc, ale výjimkou není ani nevolnost v autě, autobusu, letadle, vlaku, při houpání na houpačce, točení na kolotoči či při seskoku padákem.

Během jízdy dopravním prostředkem přicházejí do mozku dva protichůdné vjemy. Zatímco zrakem vnímáme předměty, které jsou zdánlivě v klidu, zprávy z centra rovnováhy ve středním uchu hlásí kývavé pohyby. V centrální nervové soustavě dochází k dezorientaci a podráždění vegetativního nervstva. To se projeví poklesem krevního tlaku, bledostí, nucením na zvracení a posléze i zvracením.  Dezorientace v mozku probíhá u každého z nás. Rozdíl je pouze v tom, že každý jedinec má jinak nastaven práh citlivosti pro podráždění vegetativního systému.

Pokud kinetózou pravidelně trpíme, neobejdeme se bez léků proti zvracení. Měli byste však myslet na to, že po jejich požití dochází často k ospalosti. Pokud s dětmi cestujete autem, můžete snadněji ovlivnit rozvoj kinetózy. Pomáhají častější zastávky a dýchání čerstvého vzduchu, ale také zaměstnání dítěte nějakou jinou činností. Někde se v autě zpívá, jinde se hraje třeba slovní fotbal. Dítě bychom měli na možnost zvracení připravit a vysvětlit mu, že může požádat o zastavení nebo v případě nutnosti použít připravený igelitový sáček. Pokud ke zvracení dojde, tak vhodné nejméně dvě hodiny nic nejíst, pouze pít po malých doušcích tolik, kolik můžete, abyste nahradili ztracené tekutiny. Nejlepší je chladná minerální voda, která současně nahrazuje i ztrátu solí. Vhodná je i čistá vody a slabý čaj. Podaří-li se vám nad cestovní nevolností zvítězit, budete odměněni nevšedními zážitky, které cestování přináší.

 

Česká televize - Domácí lékař aneb Nic není jen tak

Závratě   přehrát on-line 


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.